ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

21.03.2021 r.

Nasze największe przedsięwzięcie – w pierwszy dzień wiosny!

Tymczasowe logo przedsięwzięcia Jana Walencika Z zapartym tchem. © ŻUBROWA 10 JAN WALENCIK 2021.

 

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 2021 roku ROZPOCZYNAM  NAJWIĘKSZE  PRZEDSIĘWZIĘCIE  Z  DOTYCHCZASOWYCH:

Z ZAPARTYM TCHEM

PUSZCZA BIAŁOWIESKA XXI WIEKU: PORTRET SUBIEKTYWNY

Zakończenie planuję w roku moich 70. urodzin, czyli w 2025. W założeniu Z zapartym tchem będzie ostatnią częścią naszego ŻYCIOWEGO BIAŁOWIESKIEGO TRYPTYKU. Od początku naszej pracy twórczej jesteśmy wierni tematyce puszczańskiej i taki też ślad pragniemy po sobie zostawić:

TĘTNO PIERWOTNEJ PUSZCZY – SAGA PRASTAREJ PUSZCZY – Z ZAPARTYM TCHEM.

Pomimo doświadczeń z filmami, dwoma dużymi serialami, wystawami i albumami – z takim zadaniem jeszcze się nie mierzyłem. O co chodzi?
Wspominając rok temu o tym, jak zostałem emerytem, napisałem, że niczego nie kończę, że dopiero zaczynam przygodę życia, że przyszła do mnie nowa twórcza wiosna. I to moje odrodzenie nazwałem po imieniu:

CZAS NA NOWĄ PASJĘ!
FOTOGRAFIA ARTYSTYCZNA (Z NATURY…).

Oto co mnie trapi i będzie pochłaniało całkowicie od teraz. Wracam do mojej kochanki, z którą kiedyś zacząłem twórczą przygodę – do FOTOGRAFII. Teraz pragnę, by była to fotografia w pełni świadoma, kształtowana wyłącznie moją ekspresją (emocjami i rozumem), ale wciąż studiująca świat natury. Dlatego, z pełną świadomością pragnę uprawiać do cna osobistą, czyli SUBIEKTYWNĄ FOTOGRAFIĘ ARTYSTYCZNĄ. Koniec, kropka. Ta wizja doprawdy ma dla mnie moc odrodzenia.

I oto, po roku przygotowań koncepcji, pomysłów, scenariuszy i scenopisów – jestem gotowy do rozpoczęcia realizacji wieloelementowego i multimedialnego przedsięwzięcia spod znaku FOTOGRAFII ARTYSTYCZNEJ.

KONSTRUKCJA I ELEMENTY MEDIALNE PRZEDSIĘWZIĘCIA

Do tej pory realizowaliśmy zwykle filmy, wystawy i albumy, jako osobne formy. Z zapartym tchem to autorski pomysł stworzenia nowej formy ekspresji nieruchomego i ruchomego obrazu oraz dźwięku, odkrywania nowych źródeł estetyki i emocji. Różne elementy i formy będą ze sobą współbrzmieć, tworząc jeden efekt multimedialny.

KONSTRUKCJA
U podstaw projektu leży ESEJ – pojedynczy element konstrukcyjny. Każdy esej jest budowaniem fotograficznej albo fotograficzno-filmowej opowieści wokół tematu, ma jednocześnie charakter narracyjny i wrażeniowy (emocjonalny). To jakby odpowiednik rozbudowanej SCENY w konwencjonalnym filmie. Całe przedsięwzięcie Z zapartym tchem budują 4 CZĘŚCI (4 TYTUŁY), z których każda zawiera 20 tematycznych ESEJÓW. Razem jest to aż 80 ESEJÓW!

ELEMENTY PODSTAWOWE
Opisaną wyżej konstrukcję uzewnętrznią 3 PODSTAWOWE FORMY:

  • WIELKOFORMATOWE PANORAMICZNE ALBUMY TEKOWE (całość to 4 ALBUMY/4 części, po 20 ESEJÓW w każdym – razem 80 ESEJÓW);
  • E-BOOKI O CHARAKTERZE EKRANOWYCH ALBUMÓW Z DODATKOWYMI ELEMENTAMI FILMOWYMI I DŹWIĘKOWYMI (całość to 4 części po 5 E-BOOKÓW – razem 20 E-BOOKÓW/80 ESEJÓW];
  • SPOTY FOTOGRAFICZNO-FILMOWE O ZUPEŁNIE NOWEJ, EKSPRESYJNEJ AUTORSKIEJ FORMIE OBRAZÓW I DŹWIĘKÓW (całość to 4 części po 20 SPOTÓW/ESEJÓW – razem 80 SPOTÓW/ESEJÓW, czyli ponad 6 godzin projekcji!).


Przewiduję jeszcze inne, dodatkowe formy, ale o nich opowiem w przyszłości.

ZAŁOŻENIA ARTYSTYCZNE PRZEDSIĘWZIĘCIA

Z zapartym tchem jest w pełni autorską, artystyczną interpretacją fenomenu odwiecznego życia Puszczy Białowieskiej w jej polskiej części – ostatniego fragmentu prastarych lasów nizin Europy. Dojrzałą estetycznie i emocjonalnie wizją, manifestowaną za pomocą kreatywnej fotografii. Składają się na nią cztery bardzo osobiste spojrzenia autora. To:

  • fascynacja majestatem tysiącleci,
  • ekspresja tętna puszczańskiego życia,
  • impresja puszczańskiej dzikości,
  • refleksja nad losem puszczy – historią, teraźniejszością i przyszłością.

Całość jest wielkim zbiorowym portretem – hołdem dla trwania białowieskiej magna mater.

Puszcza przemawia do mnie językiem obrazów: światłem, kształtami, barwami, atmosferami, kompozycjami, ale też językiem dźwięków, zapachów, dotyku, temperatury, wilgoci – jest źródłem niekończącego się natchnienia…

Puszcza to niesamowita złożoność. Nie potrafię objąć jej, pojąć jako całości – to wymyka się mojemu ludzkiemu postrzeganiu, ogarnięciu jednym rzutem oka. Za to w szczegółach – w podglądanych momentach, w detalicznych przejawach życia jej organizmów, w zjawiskach – odnajduję sens jej trwania. Jeśli mam określić FENOMEN PUSZCZY, to nie obawiając się przesady powiem, że Puszcza to NIEUSTAJĄCA POTĘGA ŻYCIA, która pokonuje czas… – TRYUMF WSZECHOBECNEGO ŻYCIA!

Jestem przybyszem z zewnątrz, który odnalazł w Puszczy swoje korzenie. Przez lata zrastałem się z tym niezwykłym lasem. Zawładnął mną bez reszty. Z mojej osobistej perspektywy stałem się jego częścią. Z perspektywy tysiącleci, pewnie jego częścią przelotną, zaledwie mgnieniem. Jest smutek, ale i pokrzepienie w świadomości, że z kiełkujących dziś żołędzi, za cztery stulecia – gdy po mnie nie będzie już śladu – wyrosną ponad czterdziestometrowe kolosy…

Oto, jak dziś zaczyna się przedsięwzięcie Z zapartym tchem: mam piękny cel, godny moich dorosłych lat – stworzę epicki monument o Puszczy, dzieło mojego całego doświadczenia. A przy tym będę miał ogromną przyjemność i emocję tworzenia! Nie tworzę tylko schwytanych pojedynczych fotografii; stworzę złożone dzieło na temat – utwór przemyślany i zaplanowany – fotograficzny poemat. To jest to, co mogę, co pragnę, co bardzo chcę dać Puszczy od siebie.

Ofiaruję te wrażenia wszystkim wrażliwym ludziom. Pragnę gorąco, aby widzowie, oglądając mój osobisty portret Puszczy, poczuli podobne co ja emocje i wzruszenia, aby mieli prawdziwą ucztę estetyczną, pełną wysublimowanych wrażeń, aby z głęboką refleksją zachwycili się odwiecznym majestatem Puszczy i jednocześnie fenomenem każdego najmniejszego okruchu życia w niej. I aby ostatecznie przez serce i rozum żywo stanęli po stronie jej przyjaciół.

Co do dalszych moich kroków wokół Z zapartym tchem: przez pierwszy rok zamierzam skupić się wyłącznie na zdjęciach w Puszczy. Mniej więcej za rok planuję przebudowę naszych mediów społecznościowych i strony www.zubrowa10.pl pod kątem tego wielkiego projektu. Wówczas będę miał możliwość ujawniania szczegółów, krok po kroku.

Mam nadzieję, że w ten sposób Z zapartym tchem zyska grono przyjaciół sekundujących moim pomysłom i oczekujących na ostateczny efekt. Jednak – co wydaje się usprawiedliwione – najwięcej zajawek i zwiastunów różnych elementów projektu zdradzę dopiero w ostatnich miesiącach przed premierą.

Zatem, nowi Przyjaciele, Sympatycy i Entuzjaści przedsięwzięcia Z zapartym tchem, uprzejmie proszę o kibicowanie, doping i dużo, dużo cierpliwości w oczekiwaniu na emocjonujące efekty. Do zobaczenia przy kolejnych doniesieniach o tym przedsięwzięciu!