ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

05.04.2013 r.

Niebawem rozpoczynamy zdjęcia do filmu Les Saisons, dla producentów Mikrokosmosu, Makrokosmosu i Oceanów

Właśnie zawarliśmy umowę produkcyjną pomiędzy ŻUBROWĄ 10 JAN WALENCIK a francuską firmą GALATÉE FILMS, której dzieła filmowe znane są w szerokim świecie. To w niej – pod kierunkiem producenta Jacquesa Perrina – powstały jedne z najgłośniejszych kinowych produkcji przyrodniczych: Microcosmos. Le peuple de l’herbe (Mikrokosmos), Le peuple migrateur (Makrokosmos. Podniebny taniec) i Océans (Oceany). Obecnie w GALATÉE FILMS powstaje nowy film kinowy, kontynuujący tamte duże produkcje, zatytułowany roboczo Les Saisons (Pory roku). Jego reżyserami są: Jacques Perrin i Jacques Cluzaud, a ich asystentem jest Vincent Steiger. Jan Walencik został włączony do tej produkcji jako jeden z 11 DOP (Directors of Photography – reżyserów zdjęć) i jest odpowiedzialny za kształtowanie obrazu w polskiej części zdjęć do Les Saisons, a ekipa ŻUBROWEJ 10 wzięła na swoje barki całą logistykę zdjęć do Les Saisons w Polsce. Przed nami bardzo ważne i odpowiedzialne zadania filmowe – realizacja zdjęć do kina!

Francuscy filmowcy z GALATÉE FILMS, zobaczyli Puszczę Białowieską latem 2012 roku i przekonali się na własne oczy, że ich wybór tego lasu, jako świadka tysiącleci historii europejskiej przyrody, był słuszny. Po kilku kolejnych wspólnych wizytach do puszczy, a zwłaszcza do Białowieskiego Parku Narodowego, postanowili obsadzić tu jak najwięcej scen.

Bezpośrednim powodem zaproponowania Janowi Walencikowi i jego zespołowi udziału w przedsięwzięciu Les Saisons, było doświadczenie polskich filmowców i ich kreatywny sposób pokazania puszczańskiej przyrody w dwóch serialach Tętno pierwotnej puszczy i Saga prastarej puszczy. Francuzi nie ukrywali, że konstruując swój scenariusz, wzorowali się na niektórych rozwiązaniach z tych dwóch produkcji.

E013146. Puszcza Białowieska. © Jan Walencik 2017.