ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

20.12.2010 r.

W grudniu po południu. Ciąg dalszy nieudolnej premiery naszej serii Saga prastarej puszczy

Farsa z nieudolną emisją naszego serialu Saga prastarej puszczy trwa dalej. Oburzeni widzowie piszą na forum.tvp.pl, a stacja udaje, że nic się nie stało. Interwencja Polskiego Radia Białystok pewien skutek jednak odniosła. Dyrektor Programu 1 TVP, Iwona Schymalla, umieściła zatrzymane części Sagi… w grudniowej ramówce i wyemitowała 5 z nich jak leci – dzień po dniu, od poniedziałku do piątku, po 1240, czyli przysłowiowo: w grudniu po południu! Od 6 grudnia do 10 grudnia 2010 roku, rzucono widzom te filmy jak nie przymierzając worki z koksem, byleby jak najszybciej wyemitować i odfajkować w dokumentach tak zwaną premierę. Bez zwiastunów, bez zapowiedzi, bez szacunku dla widzów, dla pracy autorów, a i dla samej stacji, która niemałym kosztem produkowała tę – podobno – prestiżową serię przez prawie 10 lat. Szanujące się stacje z takich premier robią wielkie wydarzenie promocyjne, zasypują widza atrakcyjnymi szczegółami, przygotowują bogatą oprawę – a nade wszystko starają się pozyskać jak najwięcej widzów. A tutaj? Worki z koksem…

Mimo, że te 5 części pokazano nie w prime time, i że nie było żadnych zapowiedzi, to i tak te grudniowo-tuż-popołudniowe emisje Sagi… miały wielu widzów. Według oficjalnych danych oglądalności TVP:

– Opowieść o żuku (poniedziałek, 1240) miała 796 000 widzów,
– Opowieść o dziku (wtorek, 1240) miała 1 001 000 widzów,
– Opowieść o bobrze (środa, 1240) miała 879 000 widzów,
– Opowieść o sóweczce (czwartek, 1240) miała 1 071 000 widzów,
– Opowieść o rysiu (piątek, 1240) miała 1 100 000 widzów.

Taka widownia? – bez uprzedzania widzów, bez zapowiedzi? A podobno Sagę… zdjęto po czwartej części, bo nie było oglądalności… Dla pełnego obrazu dodajmy, że TVP miała z głowy premierę Opowieści o nornicy, bo tę część wyemitowano znacznie wcześniej jako pilota serii (22.03.2008 r.), wobec czego można było formalnie odfajkować premierę i zamiast zatroszczyć się o wyemitowanie całości serii, wypiąć się całą… gębą na widzów.

Wstyd, pani dyrektor. Oto Telewizja Polska sama sobie wystawiła świadectwo. My autorzy dziękujemy za tę grudniową, tak ogromną łaskę. Rozumiemy, że to w ramach uszanowania naszej prawie 10-letniej pracy nad tym wątpliwym dziełem. Potraficie zachęcać autorów do nowych wyzwań. Dziękujemy uprzejmie za całą niesławną PREMIERĘ Sagi…!

 

Tak się akurat składa, że red. Iwona Schymalla była naszą redakcyjną koleżanką, kiedy pracowaliśmy w dawnej Telewizji Edukacyjnej TVP i wówczas pod niebiosa wychwalała naszą twórczość w programie Kawa czy herbata. Widać czasy się zmieniły…

CYTAT. Fragment strony z wypowiedziami internautów nt. serii telewizyjnej Saga prastarej puszczy. Źródło: forum.tvp.pl, dostęp 20.12.2010 r.