ARCHIWUM ŻUBROWEJ 10 – STRONY SPRZED 2022

ARCHIWUM ŻUBROWEJ 10 – STRONY SPRZED 2022:

ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

56. Ostatnia Puszcza

Czas trwania: 29’ 18”
Format: 4:3 SD

Scenariusz i reżyseria: Bożena Walencik, Jan Walencik
Zdjęcia: Jan Walencik
Współpraca: Krystian Matysek
Dźwięk i montaż: Bożena Walencik, Jan Walencik
Asystent: Krzysztof Komar
Realizacja dźwięku: Włodzimierz Kazimierczak
Muzyka: Ireneusz Dreger
Lektor: Krystyna Czubówna
Kierownik produkcji: Sławomir Boniecki
Współpraca: Białowieski Park Narodowy

Produkcja: Program 1 TVP S. A.
Realizacja: 1993–1997 r.
Zakończenie produkcji: 1997 r.

Kadry z filmu (CYTATY).

Ostatnia Puszcza to film impresyjny, poświęcony ostatniej naturalnej pozostałości niżowych lasów Europy – Puszczy Białowieskiej. Wobec wielu filmów przyrodniczych, dosłownie zagadanych, jest to rodzaj niemal bezsłownej ballady, długiej etiudy, dającej radość oczom i uszom. Półgodzinne szaleństwo przyrody i muzyki. Dynamiczne i – na przemian – spokojne obrazy, harmonizująca z nimi muzyka, oryginalne głosy natury i żywy montaż. Wyzwanie trudne, ale i obiecujące. Ten autonomiczny film, to w pewnym sensie uzupełnienie serialu Tętno pierwotnej puszczy. O ile podstawą konstrukcji serii było kryterium naukowe, czyli ekologiczne spojrzenie na Puszczę Białowieską poprzez związki organizmów ze środowiskiem, to w przypadku konstrukcji Ostatniej Puszczy jest to wyłącznie kryterium estetyczne.

CYTAT. Fragment filmu Ostatnia Puszcza. Reż. Bożena Walencik, Jan Walencik. Źródło: TVP.

11 lipca 1997 r. w Berezińskim Rezerwacie Biosfery i w Parku Narodowym Brasławskie Jeziora (Białoruś), na III Międzynarodowym Forum Telewizyjnym EKOMIR ’97, Bożena i Jan Walencikowie otrzymali Grand Prix za film Ostatnia Puszcza.

23 października 1998 r. w Sondrio (Włochy), na XII Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Parkach narodowych, Bożena i Jan Walencikowie otrzymali wyróżnienie specjalne Jury za osiągnięcie doskonałych rezultatów przy użyciu techniki wyjątkowej dla przyrodniczego filmu dokumentalnego, za film Ostatnia Puszcza.

W 1998 r. w Kopenhadze (Dania), film Ostatnia Puszcza otrzymał od Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) nominację do nagrody Princess’ Award 1998 w kategorii oparty na faktach, dla najlepszej produkcji audiowizualnej o środowisku europejskim. 

12 listopada 1998 r. w Szanghaju (Chiny), na VII Festiwalu Telewizyjnym, Bożena i Jan Walencikowie otrzymali dwie nagrody za film Ostatnia Puszcza: nagrodę – Złotą Magnolię za najlepszy pomysł na film dokumentalny w dziedzinie przyrody i  nagrodę – Złotą Magnolię za najlepsze zdjęcia do filmu dokumentalnego w dziedzinie przyrody.

error: Content is protected !!