ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

Powtórka z historii: pierwsze scenariusze Sagi prastarej puszczy

W latach 2000 – 2009 realizowaliśmy dla Telewizji Polskiej drugi polski serial przyrodniczy, zatytułowany Saga prastarej puszczy. Poniżej przedstawiamy obszerny fragment naszego autorskiego opracowania z 1998 roku, które zainicjowało rozpoczęcie produkcji Sagi… 16 grudnia 1999 roku. Znajdują się w nim: omówienie pomysłu, prezentacja struktury serii i skróconego szkicu serii oraz trzy obszerne nowele, przestawiające trzy wybrane części serii.

Są to już dzisiaj materiały archiwalne, rzecz jasna. Przytaczamy je po to, by pokazać, jak wówczas – u progu XXI wieku – wyglądał nasz warsztat twórczy, a dokładnie warsztat scenariuszowy. W jakim kierunku przebiegało i jak rozwijało się nasze myślenie o przyszłych bądź co bądź filmach. Jak uruchamialiśmy pokłady naszej wyobraźni, by zbudować akcje poszczególnych części, ale też coś w rodzaju nadakcji, łączącej całą Sagę… w jednolity, potoczysty utwór. Pikanterii tym materiałom dodaje to, że możemy je wspólnie studiować teraz, dziś – kiedy znamy efekt ekranowy tamtych papierowych zapisów, albo inaczej: tamtego katalogu zamysłów, życzeń i nadziei… Bo dziś łatwo można omówić każdą część, każdy element Sagi…, ale wówczas – na etapie szkiców i scenariuszy – mieliśmy właściwie do dyspozycji dwa narzędzia, dwa najpotężniejsze – jak się okazało – narzędzia: naszą wyobraźnię i ogromną wolę tworzenia. To był ów fundamentalny napęd, dzięki któremu powstała 10-godzinna Saga prastarej puszczy.

Nasze teksty przytaczamy w oryginalnym brzmieniu z tamtego okresu, a więc ze wszystkimi ewentualnymi błędami i bez poprawek. Dedykujemy je NASZYM NIEZAWODNYM WIDZOM. Tym wszystkim, którzy dobrze znają serial Saga prastarej puszczy, zwłaszcza tym, których uwiodła dramaturgia naszych opowieści i tym wszystkim, którzy niech zechcą – prosimy o to – uruchomić potęgę marzeń i niech zechcą wyobrazić sobie, jak tamten kształt naszych pierwszych wizji emanował i ewoluował w kierunku ich ulubionych filmów.