ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

Udział w zagranicznych programach telewizyjnych i filmach

Fragmenty naszych filmów i rozwiązania formalne stały się inspiracją dla innych twórców spoza Polski. Niektórzy z nich skorzystali z możliwości włączenia do swoich utworów oryginalnych materiałów archiwalnych ŻUBROWEJ 10. Oto przypadki trzech takich produkcji.

Film dokumentalny Born to fly (Urodzone by latać), wyprodukowany przez Royal Society of Protection Birds w Wielkiej Brytanii – producent Mark Perceval, koproducent Nick Upton (2011 r.). Ten film opowiada o europejskich żurawiach i ich migracjach oraz o projekcie przywrócenia żurawi w Wielkiej Brytanii po wielu latach ich nieobecności. Wykorzystano w nim ujęcia z dzikiem w olsie, z zasobów archiwalnych ŻUBROWEJ 10.

Telewizyjny program przyrodniczy Europa z serii Expedition 50˚ (Wyprawa 50˚), wyprodukowany przez Bayerischen Rundfunk, bawarskiego nadawcę telewizyjnego i radiowego z Monachium, zrealizowany przez Felixa Heldingera (2011 r.). Audycja pokazuje dziką i zagospodarowaną przyrodę Europy wzdłuż  50. równoleżnika. Znajduje się w niej wiele oryginalnych ujęć filmowych Jana Walencika z archiwum ŻUBROWEJ 10, między innymi: z wilkami, żubrami, borsukami, rysiami, bobrami, wydrami, dzikami, tchórzem, krukami, bocianami czarnymi, dzięciołami dużymi, dzięciołami czarnymi i Puszczą Białowieską.

Program telewizyjny Hitler’s Jurassic Monster (Jurajski potwór Hitlera, znany pod nazwą Eksperymenty Hitlera w Puszczy Białowieskiej), wyprodukowany przez Quickfire Media we współpracy z Discovery Communications dla National Geographic Channels – producent i reżyser Jeremi Bristow (2014 r.). Audycja opowiada o utopijnym dążeniu nazistów do przywrócenia do życia wymarłego tura. Wykorzystano w niej ujęcia archiwalne ŻUBROWEJ 10 z jeleniem, wilkami, rysiami, łosiem, żubrami i z pożarem łąk.