ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

Wystawa Żubr europejski – król puszczy w NaturBornholm

24 maja 2012 roku, do Lasu Almindingen na wyspie Bornholm dotarło siedem żubrów z Polski. W ten sposób Duńczycy rozpoczęli u siebie proces introdukcji wciąż zagrożonego w Europie gatunku, nazwany Bison Bornholm, kierowany przez Zarząd Lasów Państwowych Naturstyrelsen Bornholm.

Na  długo przed tym Dyrekcja nowoczesnego centrum przyrodniczego i edukacyjnego NarurBornholm, znajdującego się na wyspie w miejscowości Aakirkeby, zaproponowała Bożenie i Janowi Walencikom udział w wystawie popularyzującej największego ssaka lądowego Europy, jaki niebawem miał się stać także mieszkańcem Bornholmu. Projektem ekspozycji od samego początku, troskliwie i zawodowo zajęła się Hanna Piórska – edukator i przewodnik z NaturBornholm.

3 kwietnia 2012 roku, w imponującym i przestronnym holu NaturBornholm, uroczyście otwarto wystawę fotografii Jana Walencika, zatytułowaną Żubr europejski – król puszczy. Autor przedstawił 24 prace formatu 70 x 100 cm. Tego samego dnia w sali kinowej niezwykłego centrum przyrodniczego i edukacyjnego, zaproszonym gościom pokazano film Bożeny i Jana Walencików Opowieść o żubrze. Cywilizowanie dzikości, z dziesięcioczęściowej serii Saga prastarej puszczy. Żubrowa wystawa trwała do końca października 2012 roku.

Plakat wystawy Jana Walencika Żubr europejski – król puszczy w NaturBornholm. 01.04-31.10.2012 r.

CYTAT. Unikalna wystawa fotografii w NaturBornholm – informacja o wystawie Jana Walencika Żubr europejski – król puszczy. Źródło: bornholm.nu, 20.03.2012 r. 

CYTAT. Żubrowa wystawa fotografii w NaturBornholm – informacja o wystawie Jana Walencika Żubr europejski – król puszczy. Źródło: naturstyrelsen.dk, 25.04.2012 r. 

CYTAT. Informacja o wystawie Jana Walencika Żubr europejski – król puszczy i o projekcie Bison Bornholm. Źródło: smz.waw.pl, 05.05.2012 r. 

CYTAT. Informacja o projekcie Bison Bornholm i o wystawie Jana Walencika Żubr europejski – król puszczy. Źródło: baltic-travel.com, 04.06.2012 r.

GALERIA: ZDJĘCIA Z REALIZACJI WYSTAWY I Z WERNISAŻU (kliknij w dowolne zdjęcie, aby je powiększyć i wejść do galerii).