ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

Notatka prasowa: Walencikowie ponownie w Białowieży

Niwa, 11.07.1993 r.

CYTAT. Notatka – Piotr Bajko: ВАЛЕНЦІКІ ЗНОЙ У БЕЛАВЕЖЫ / Walencikowie ponownie w Białowieży. Źródło: Niwa, 11.07.1993 r.

Walencikowie ponownie w Białowieży

Bożena i Jan Walencikowie od wielu już lat są dobrze znani w Białowieży. Małżeństwo polskich filmowców realizuje tutaj audycje dla telewizyjnego magazynu Zwierzyniec oraz inne programy przyrodnicze. Właśnie w Puszczy Białowieskiej zostały nakręcone filmy Zielone Płuca PolskiSprawa białowieskiego żubraPuszcza żubra i Tropem łosia. Obecnie państwo Walencikowie wykonują zdjęcia do serialu przyrodniczego pt. Tętno pierwotnej puszczy, który składać się będzie z pięciu półgodzinnych odcinków: Wielki domŻyć – znaczy tworzyć i walczyćOlbrzymy i karłyNie tylko kły i pazuryŻywa sieć. Każdy odcinek poświęcony jest osobnemu problemowi ekologicznemu, a połączy je ze sobą komentarz autorski.

– W naszym serialu, albowiem razem z żoną jesteśmy zarówno autorami scenariusza, jak i jego realizatorami – mówi Jan Walencik – chcemy pokazać Puszczę Białowieską trochę inaczej, niż to było dotąd. Chcemy przeniknąć do wnętrza puszczy, pokazać, jak funkcjonuje jej organizm, jakie są powiązania pomiędzy światami roślin i zwierząt, poszczególnymi gatunkami, jak też ich grupami, asocjacjami. Chcemy wytłumaczyć widzom, dlaczego puszcza istnieje tyle lat, dlaczego ciągle odradza się pomimo niekorzystnego oddziaływania na nią człowieka. W końcu postawimy pytanie, a może lepiej powiedzieć – zwrócimy się z apelem, aby zrobić coś korzystnego dla lepszej ochrony puszczy.

Zdjęcia, w których uczestniczy także operator Grzegorz Kłosowski wraz ze swoim asystentem Krzysztofem Komarem, będą trwać, z 2-3-miesięczną przerwą zimową, do końca lipca 1994 r. Cały serial powinien być gotowy do emisji w styczniu 1995 r. Ekipa zdjęciowa będzie pracować w Puszczy Białowieskiej. Planowane są także zdjęcia lotnicze. Realizatorzy liczą na pomoc miejscowych naukowców, miłośników przyrody, leśników. Głównym konsultantem naukowym filmu jest p.o. dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego dr Czesław Okołów, który w tej roli występował już niejednokrotnie.

– Nasz film – dodaje Bożena Walencik – wyprodukujemy w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej. Rozpowszechniany będzie on także na kasetach video. I jeszcze jedno – chcemy napisać książkę, wykorzystując materiał fotograficzny, który zostanie zgromadzony w trakcie realizacji serialu.

Tętno pierwotnej puszczy jest realizowane na zamówienie Działu Programów Przyrodniczych Telewizji Edukacyjnej. Kierownikiem produkcji jest Sławomir Boniecki.

Piotr Bajko

CYTAT. Tekst z Niwy, 11.07.1993 r.