ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

Wypowiedzi na forum.tvp.pl – CYTATY

Saga prastarej puszczy

CYTAT. Fragment strony z wypowiedziami internautów nt. serii telewizyjnej Saga prastarej puszczy. Źródło: forum.tvp.pl, dostęp 27.09.2016 r.

mantol79  24 października 2010 r., godz. 14:51
Co sie stało z tym serialem? Dlaczego TVP zaprzestała emisji w niedzielne popołudnia?
Ostatnio był odcinek o żubrze czyli 4 albo 5 odcinek z 10-ciu.
TVP jak zwykle ma dziwne zagrywki W stosunku do telewidzów którzy płaca abonament. A potem zdziwienie ze nikt nie chce płacić.

tomaszjerzy  24 października 2010 r., godz. 15:52
Dołączam się do pytania. W tygodniowych programach (np. Polska The Times) o godzinie 15:20 figuruje piąty odcinek Sagi prastarej puszczy. Naprawdę był to jeden z bardzo nielicznych momentów w tygodniu, kiedy włączałem telewizyjny odbiornik. Jeżeli nie dbacie o wyświetlanie wartościowych programów, nagradzanych i pouczających, znaczy, że zupełnie gonicie w piętkę.

pamaU6  26  października 2010 r., godz. 09:54
I ja się dołączam. Co się dzieje z tą naszą telewizją. Widzę, że ma nas – widzów, coraz bardziej gdzieś…. .Tak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi pewnie o pieniądze. Być może, ze względu na duże zainteresowanie serialem, “władcy” TVP stwierdzili, że trzeba najpierw wydać go na DVD. Żeby było ciekawiej, emisja powtórek na TVP Polonia też kończy się na odcinku o żubrze (tak jak w TVP 1).
Stanowczo żądam odpowiedzi na pytanie: Kiedy wznowiona zostanie emisja serialu “Saga prastarej puszczy”‘??’??.
Paweł Macherski

Puchatka  4 listopada 2010 r., godz. 01:12
Nie mogę pojąć co się stało z “Sagą prastarej puszczy” opowieściami przyrodniczymi-filmami pp. Bożeny i Jana Walencików pozycją tak ciekawie przedstawiającą życie naszych polskich dzikich zwierząt w naturze. Jak sam tytuł wskazuje “Saga” to ciąg opowieści tworzących całość-wątek fabularny, który jest kontynuowany w każdym następnym odcinku. Ku przerażeniu muszę stwierdzić będąc córką pioniera fotografii i filmu przyrodniczego jak również autora wielu albumów o tej tematyce-nic się w tvp od kilkudziesięciu lat nie zmienilo. Dalej tvp rządzi się swoimi prawami nie bacząc na zainteresowania telewidzów, którzy płacą abonament. Nie rozumiem jakie przyczyny mogły doprowadzić do zdjęcia z anteny tak doskonałego programu. Zastanawiam się czy tak do końca jest to własność tvp i czy jak większość dobrych filmów można również “Sagę” odłożyć na półki magazynów telewizji, które uginają się od interesujących pozycji Szkoda, że polskie dzieci wiedzą więcej o małpach, lwach, słoniach niż o ojczystej faunie i florze.
Jest mi przykro, ale muszę stwierdzić, że po takim postępowaniu straciłam już zupełnie zainteresowanie programem tvp1. Anna Puchalska

Rallus  5 listopada 2010 r., godz. 20:12
Zastanawiam się nad przyczynami takiego stanu rzeczy. TVP milczy, wobec tego różne spekulacje przychodzą do głowy. Najbardziej prawdopodobnym jest chyba brak swego rodzaju “poprawności politycznej” w tym filmie. “Tętno pierwotnej puszczy” było filmem typowo przyrodniczym. Pięknym i nie wzbudzającym kontrowersji. W “Sadze” oprócz zwierząt są też ludzie. Tacy jak na kresach. A to ktoś kłusuje, a to bimbrownia ukryta w leśnej głuszy. Jak myśliwi polują to krew się leje. Widać komuś przeszkadzało.

mantol79  19 listopada 2010 r., godz. 10:09
Czy nawet produkcja przyrodnicza musi mieć ukryte skojarzenia polityczne? Oglądając ten film cieszyłem oko piękna puszczą, niezwykłymi zdjęciami , muzyką. Równie dobrze można by powiedzieć ze film typu U pana boga… jest także niepoprawny politycznie ponieważ ukazuje prowincje na która najeżdża mafia itd. TVP niech lepiej przestanie zasłaniać sie takimi bzdurami. Wyprodukowali za NASZE pieniądze serial także wg mnie mam prawo domagać sie emisji filmu. Z drugiej strony jeśli tak TVP traktuje swą widownię to nie dziwię się ze coraz mniej ludzi płaci abonament , bo po co? Pozdrawiam TVP z nadzieją, że w końcu mądry będzie kierował tą instytucją.

michal_82  29 listopada 2010 r., godz. 12:34
UWAGA! UWAGA!
Pozostałe odcinki „Sagi prastarej puszczy” zostaną wyemitowane w dniach 6-10 grudnia (poniedziałek-piątek) o 12:40.

otis 78  18 grudnia 2010 r., godz. 14:22
TVP sama sobie wychowuje tępawego widza pozbawionego wrażliwości, faszerując go prostactwem, efekciarstwem, “cichopkową” jedną miną. Odbiorca powoli staje się odporny na obraz i dźwięk wyższej kategorii, wymagający większego zaangażowania i odczuwania.
Na czym zatem polega funkcja telewizji publicznej w odróżnieniu od stacji komercyjnych? Na przestrzeni 20 lat Bożena i Jan Walencikowie wraz z małym gronem współpracowników m.in.: Krzysztofem Komarem i Krystianem Matyskiem stworzyli unikalne autorskie kino o polskiej przyrodzie. Nie są to kopie stylów filmowania z zachodu, licencje ani żadne inne narzucone formy, w tych filmach widać pasję, własne spojrzenie i wrażliwość autorów na najbliższą nam polską przyrodę. Mam wrażenie, że Jan Walencik posiada umiejętność? fotograficznego? filmowania, każdy kadr z jego filmów mógłby być osobnym pięknie zakomponowanym zdjęciem z udziałem bohatera i otaczającej go przestrzeni. Dopełnieniem wizji jest realizowany przez Bożenę Walencik dźwięk, selektywny, przestrzenny, dowód jak wiele dzieje się w puszczańskiej ciszy?. Czy przeciętny widz TVP, którym również ja jestem nie zasługuje na sztukę przez duże “S” i należy go pozbawić dostępu do niej?
Podobny los jak Sagę spotyka również serię “Tętno pierwotnej puszczy”, której próżno szukać wśród wydawanych przez TVP DVD , mimo, że od czasu jej realizacji minęło 15 lat.
W Sadze losy zwierzaków są wymieszane, obok losów wilka jest też mrówka i żuk, zwierzęta z którymi mniej nas łączy niż z futrzanymi bohaterami, a jednak prowadzą one tak samo intensywne i pasjonujące życie jak ich więksi sąsiedzi, tego właśnie możemy dowiedzieć się dzięki unikalnym zdjęciom Sagi. Odniosłem wrażenie, że serial zdjęto z premierowej emisji (w październiku) po odcinkach o mrówce i kruku ponieważ bohaterowie nie wzbudzili takiej sympatii jak futrzany wilczek czy pilotażowy odcinek (sprzed 1,5 roku) o nornicy, oglądalność spadła. Być może decydenci z TVP są na tyle tępi i nie mają świadomości, że serial stanowi całość, wątki przeplatają się i trudno zrozumieć zamysł autora skoro nigdy całość nie została wyemitowana.
Takie serie jak Saga czy wspomniane Tętno mogłyby uczyć widzów wrażliwości na piękno polskiej przyrody ale i na piękno polskiego filmu dokumentalnego. TVP nie daje nam takiej szansy…

otis78  18 grudnia 2010 r., godz. 14:26

Cytat: michal_82  29 listopada 2010 r., godz. 12:34
UWAGA! UWAGA!
Pozostałe odcinki „Sagi prastarej puszczy” zostaną wyemitowane w dniach 6-10 grudnia (poniedziałek-piątek) o 12:40.

Pani SZYMALLO gratuluję rewelacyjnego doboru dnia i godziny!!!

michal_82  20 grudnia 2010 r., godz. 14:09
Nie ma co krytykować. Najważniejsze, ze w ogóle puściła. Kto miał informację i możliwości, to nastawił programator. Inna sprawa, że nie było żadnej ponadstandardowej informacji na antenie (typu zwiastun, zapowiedź) zwłaszcza przy takiej porze emisji. Ot, pozycja w programie, co w przypadku tego serialu było dużym błędem.

Ale pewnie wszystkie te odcinki zobaczymy niebawem na pobocznych antenach. W Wigilię i święta w TVP Kultura będą rano powtarzane odcinki 2-4. Za jakiś czas TV Polonia też raczej powinna wrócić do tej serii.

Rafklim  3 stycznia 2011 r., godz. 15:24
Takie traktowanie tego wspaniałego serialu i brak wydania na DVD to wspieranie piractwa. Ten serial można tylko nielegalnie ściągnąć ze znanych serwisów. Ale to niestety nie ta jakość.

CYTATY. Teksty z forum.tvp.pl, dostęp 27.09.2016 r.