ARCHIWUM ŻUBROWEJ 10 – STRONY SPRZED 2022

ARCHIWUM ŻUBROWEJ 10 – STRONY SPRZED 2022:

ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa. Omówienie książki

Autorzy: Bożena i Jan Walencik

Pomysł i redakcja albumu, tekst: Bożena i Jan Walencik
Fotografie: Jan Walencik
Współpraca fotograficzna: Bożena Walencik, Krzysztof Komar, Andrzej Muśko

Ilustracje: Jan Walencik
Edycja fotografii: Jan Walencik
Korekta: Marta Kołodziej-Sobocińska, Wojciech Sobociński, Krzysztof Komar

Objętość: 664 strony (w tym 12 kartonowych, śródtytułowych wkładek-rozkładówek, z czego 11 z pojedynczym, lewym rozkładanym skrzydłem)
Format: 29 x 32 cm, grubość albumu: 5,5 cm
Waga albumu: około 6 kg
Fotografie: 1942
Dodatkowe ilustracje: 11 szkiców
Oprawa: twarda całopapierowa, tłoczona, część wydania w tekturowym, całopapierowym etui z nadrukiem, część z obwolutą z nadrukiem

Projekt graficzny, skład i łamanie tekstu: Jan Walencik
Koordynacja technologiczna: Marcin Samojłowicz
Organizacja produkcji: Krzysztof Komar
Druk i oprawa: Białostockie Zakłady Graficzne S.A.

Wydawca: ŻUBROWA 10 JAN WALENCIK
Współwydawca: URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO

Patronat: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Patronat medialny: Telewizja Polska S. A., National Geographic Polska
Współpraca: Białowieski Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Hajnówce
Współpraca naukowa: Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży
Wsparcie wydania: Pronar Sp. z o. o., Plum Sp. z o. o., EC Test Systems Sp. z o. o.

Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-930136-2-3 

Okładka albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, autorzy: Bożena i Jan Walencik.

Front okładki albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa. ŻUBROWA 10 JAN WALENCIK, 2016 r. 

Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa to książka, jakiej dotąd nie było: FABULARNY ALBUM FILMOWY. Powstał na kanwie 10-częściowego fabularnego serialu przyrodniczego Saga prastarej puszczy, zrealizowanego przez Bożenę i Jana Walencików dla TVP, w latach 2000–2009, a zrewitalizowanego do HD w 2015 i 2016 r. Zawarte w nim scenariusze i 1942 fotografie, to efekt prawie 10 lat jednoczesnego fotografowania i filmowania.

664-stronicowy album Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa składa się z: filmowego prologu, 10 części – fabularnych opowieści o 10 zwierzęcych bohaterach z Puszczy Białowieskiej oraz eseju fotograficznego o kulisach powstawania zdjęć.

Treścią albumu są fabularne historie o indywidualnych bohaterach zwierzęcych reprezentujących faunę północno-wschodniej Polski, szczególnie Podlasia. To opowieści o wilku, mrówce, kruku, żubrze, żuku, dziku, nornicy, bobrze, sóweczce i rysiu. Na tle innych pozycji albumowych o przyrodzie wyróżnia go oryginalna, wymyślona przez autorów i szczególnie wypracowana forma przekazu, zastosowana po raz pierwszy. Przewodnikiem prowadzącym przez każdą opowieść jest bowiem oryginalny scenariusz filmu, podczas gdy wyjątkowej urody fotografie ułożone są na podobieństwo klatek z taśmy filmowej. W ten sposób autorzy proponują Czytelnikowi osobliwą podróż filmową; chcą, by poczuł się On jak realizator serialu, jak jego scenarzysta, który krok po kroku chłonie każdą historię bohatera, obcując ze sfotografowanymi kadrami filmowymi i scenariuszem. Mają w tym oczywiście głęboki cel edukacyjny: pragną, by młody, starszy i zupełnie dorosły Czytelnik poprzez emocje estetyczne i wiedzę (fotografie i teksty) zachwycił się mądrze nad szczególnym dziedzictwem, jakim obdarzony jest wciąż ten skrawek Europy, a w konsekwencji, by dołączył do wielkiego grona rozumnych przyjaciół Natury. Na dodatek, autorzy proponują Czytelnikowi zupełnie inne przeżycia: odsłaniają kulisy realizacji serialu telewizyjnego, a więc i kulisy powstawania fotografii i tekstów do tego albumu. To wciągające opowieści o przyrodniczej kuchni filmowej – z pierwszej ręki, od pary autorów, z emocjami, jakie towarzyszyły produkcji.

Już sam duży format i grubość książki (5, 5 cm), ogromna objętość (664 str.), twarde etui/obwoluta i jej ciężar (prawie 6 kg), czynią z niej obietnicę atrakcyjnej przygody. Przez swoją oryginalną formę graficzną i zadbaną formę edytorską, przez scenariuszową i fotograficzną treść, jest to wyjątkowa pozycja promująca jednocześnie polską sztukę filmową i Naturę, dotychczas niespotykana na polskim rynku wydawniczym.

Wydawca i Współwydawca pragną aby album Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa stał się wizytówką promującą wiedzę o wyjątkowej przyrodzie Podlasia oraz wiedzę filmową, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Na dobry początek postanowili przekazać nieodpłatnie część nakładu albumu do wybranych szkół w województwie podlaskim.

Zwiastun albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa. Real. Jan Walencik.  © ŻUBROWA 10  2017. 

Baner promocyjny albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa. © ŻUBROWA 10  2017.

Baner z logotypami wydawcy albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, współwydawcy, patronów i partnerów wydania. ŻUBROWA 10,  2017. 

Fragment rewersu folderu promującego album Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa. © ŻUBROWA 10  2017.

E054444. Autorzy, Bożena i Jan Walencikowie, z jednym z pierwszych, grudniowych egzemplarzy albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa oraz z wydawnictwem płytowym BD Telewizji Polskiej S.A. z serialem Saga prastarej puszczy. 20.12.2016 r. © Krzysztof Komar 2017.

GALERIA: FOTOGRAFIE Z ALBUMU (kliknij w dowolne zdjęcie, aby je powiększyć i wejść do galerii).

20 stycznia 2017 roku, w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy – w białostockim Kampusie przy ul. Konstantego Ciołkowskiego 1J – pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego zorganizowali konferencję prasową dla dziennikarzy i uroczystą premierę albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa. Poniżej, relacje z tego spotkania.

CYTAT. Fragment programu telewizyjnego Obiektyw – relacja z konferencji prasowej i premiery albumu filmowego Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa. Źródło: Obiektyw – TVP 3 Białystok, 20.01.2017 r.

CYTAT. Relacja internetowa z konferencji prasowej i uroczystej premierze albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku. Źródło: uwb.edu.pl, 20.01.2017 r. 

CYTAT. Ilustracja do relacji z konferencji prasowej i uroczystej premierze albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku. Źródło: uwb.edu.pl, 20.01.2017 r. 

CYTAT. Ilustracja do relacji z konferencji prasowej i uroczystej premierze albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku. Źródło: uwb.edu.pl, 20.01.2017 r. 

CYTAT. Ilustracja do relacji z konferencji prasowej i uroczystej premierze albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku. Źródło: uwb.edu.pl, 20.01.2017 r. 

CYTAT. Relacja internetowa z konferencji prasowej i uroczystej premierze albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku. Źródło: wrotapodlasia.pl, 23.01.2017 r. 

Więcej zdjęć z premiery albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa zobacz tutaj

Dwa dni po białostockiej premierze albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa miała miejsce premiera ogólnopolska – za sprawą audycji Wstajesz i weekend w TVN 24. Premiera osobliwa, ponieważ była to transmisja na żywo z Maciejówki w Białowieży, czyli dokładnie z siedziby ŻUBROWEJ 10 – prosto z gościnnego domu autorów, dokąd dotarł wóz satelitarny TVN24!

CYTAT. Fragment audycji telewizyjnejWstajesz i weekend – TVN24, na żywo z Białowieży – rozmowa z Bożeną i Janem Walencikiem o  albumie filmowym Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa. Źródło: Wstajesz i weekend – TVN24, 22.01.2017 r.

23 stycznia 2017 roku, na Facebooku ruszył profil o nazwie Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, promujący nasz album. Wkrótce zapełnił się naszymi postami i polubieniami Internautów. Na tym profilu znajdowała się informacja o sposobie zakupu albumu do czasu uruchomienia strony www.zubrowa10.pl.

CYTAT. Nasz profil na Facebooku Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, pełen nowych treści. Źródło: facebook.com, 09.02.2017 r. 

22 kwietnia 2017 r. album Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa i jego autorzy pojawili się na 6. Międzynarodowych Targach Książki w Białymstoku. Ich dzieło przyjacielsko prezentował dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, który również prowadził spotkanie z publicznością. Zobacz zdjęcia ze spotkania podczas Targów tutaj

Na początku lutego 2017 roku na stronach Instytutu Adama Mickiewicza – opiniotwórczego culture.pl – pojawił się komunikat o albumie Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa i galeria zamieszczonych w nim zdjęć. Wczesnym latem ukazał się felieton wideo o powstawaniu albumu, zatytułowany „Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa” Bożeny i Jana Walencików, zrealizowany przez trójkę dziennikarzy z culture.pl, a następnie recenzja albumu, pióra Janusza R. Kowalczyka.

CYTAT. Strona na portalu Instytutu Adam Mickiewicza, culture.pl, z felietonem wideo “Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa” Bożeny i Jana Walencików. Źródło: culture.pl, 30.06.2017 r. 

Zwiastun albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa. Real. Jan Walencik.  © ŻUBROWA 10  2017. 

CYTAT. Recenzja – Janusz R. Kowalczyk: Bożena i Jan Walencikowie, “Saga prastarej Puszczy. Opowieść filmowa”. Źródło: culture.pl, 04.07.2017 r.

error: Content is protected !!