ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

O filmie Les Saisons (Królestwo)

Film kinowy Les Saisons (Pory roku. 20 000 lat historii świata przyrody, w polskiej wersji dystrybucyjnej Królestwo) ma długość 95 minut. Został wykonany w technologii kina cyfrowego DCP 4K. Obraz ma format 2.40 Scope, a dźwięk 5.1 – 7.1 (Dolby Atmos dla kin, które mają możliwość odtwarzania w tej technologii). Scenarzystami filmu są: Jacques Perrin, Jacques Cluzaud i Stéphane Durand, a reżyserami : Jacques Perrin i Jacques Cluzaud (pełniejsza lista twórców filmu poniżej).

Streszczenie.

Po podróżowaniu przez cały świat razem z migrującymi ptakami, po nurkowaniu z wielorybami o ogromnymi płaszczkami, Jacques Perrin i Jacques Cluzaud powracają z filmem o bardziej przyjaznym środowisku. Zabierają nas na wyprawę przez czas, by odkryć europejskie krajobrazy, jakie dzieliliśmy z dzikimi zwierzętami od ostatniej epoki lodowej. Po zimie trwającej od 80 000 lat, w bardzo krótkim czasie rozwinął się olbrzymi las, obejmujący cały kontynent. Nowa konfiguracja planetarna doprowadziła do przekształceń: zaczęły się ustalać cykle pór roku, krajobraz przechodził metamorfozę, flora i fauna ewoluowały. Rozpoczęła się nowa historia… Ta pozornie nieuchwytna epoka lodowa ustąpiła miejsce bujnym, zielonym lasom, które zostały przekształcone przez Homo sapiens w tereny uprawne jakie znamy dzisiaj. Pory roku to wyjątkowa, prowokująca do myślenia opowieść o długiej i burzliwej wspólnej historii, jaka nierozerwalnie wiąże ludzkość z królestwem zwierząt.

(Na podstawie oryginalnych materiałów prasowych producenta.)

CYTAT. Plakat filmu Królestwo. Tajemnice puszczy. 09.2016 r. Źródło: Galatée Films, M2 Films.

CYTAT. Fragment plakatu filmu Królestwo. Tajemnice puszczy z nazwiskami twórców filmu, w tym 11 twórców obrazu: Stéphane Aupetit, Luc Drion, Michel Benjamin, Jérôme Bouvier, Sylvain Maillard, Jan Walencik, Eric Guichard – AFC, Christophe Pottier, Laurent Fleutot, Laurent Charbonnier, Philippe Garguil. 09.2016 r. Źródło: Galatée Films, M2 Films.

Podczas realizacji  filmu Les Saisons (Królestwo) za kształtowanie obrazu odpowiadało 11 reżyserów zdjęć (Directors of Photography), wśród nich, jako jedyny Polak, Jan Walencik. W niektórych opracowaniach, np. nawet na oficjalnej stronie filmu występuje dziesięciu DOP, ale już na plakatach i wydawnictwach płytowych – jedenastu DOP. Chodzi o osobę  zasłużonego filmowca, Luca Driona. Luc Drion był jednym  z filarów zespołu Galatée Films przy produkcji Makrokosmosu i Oceanów. I On i Eric Guichard rozpoczęli w 2012 r. przygotowania technologiczne do produkcji Les Saisons. Luc Drion wykonywał testy specjalnego sprzętu filmowego, który miał zrewolucjonizować obraz w tej nowej produkcji, ale plany przerwała tragedia. 25 października 2012 r. Luc Drion zmarł na planie filmu Bella i Sebastian, od użądlenia osy…

CYTAT. Francuska lista twórców filmu Les Saisons (Królestwo) na oficjalnej stronie internetowej filmu. Źródło: lessaisons-lefilm.com, 08.06.2016 r. 

CYTAT. Ulotka filmu Królestwo. Źródło: M2 Films, UMWP, 08.09.2016 r.

CYTAT. Lista twórców filmu Les Saisons (Królestwo) na oficjalnej polskiej stronie internetowej filmu. Źródło: krolestwo-film.pl, 08.09.2016 r.

Na oficjalnych stronach filmu można znaleźć więcej informacji, a także aktualne zwiastuny.

CYTAT. Zwiastun filmu Królestwo na stronie polskiego dystrybutora filmu. Źródło: M2 Films

CYTAT. Zwiastun filmu Królestwo na stronie polskiego dystrybutora filmu. Źródło: M2 Films

Jeszcze przed paryską premierą, która miała miejsce 27 stycznia 2016 r., jesienią 2015 r. ukazały się pierwsze omówienia i recenzje Les Saisons. Miało to związek z przedpremierowymi pokazami na festiwalach w Tokio i we francuskim Sarlat, a także w Brukseli (16 listopada 2015 r.). W krajowej prasie zainteresowanie nowym obrazem kinowym Francuzów zaczęło się tuż po tym ostatnim pokazie, ale naprawdę nasiliło niebawem przed polską premierą, pod koniec lata 2016 r. Uwagę naszych mediów skupiły trzy sprawy: promocja Puszczy Białowieskiej w renomowanej produkcji, udział finansowy Województwa Podlaskiego, twórczy udział polskiej ekipy ŻUBROWEJ 10 i Jana Walencika.

CYTAT. Recenzja filmu Les Saisons w branżowej stronie filmowej. Źródło: hollywoodreporter.com, 24.10.2015 r.

CYTAT. Dane realizacyjne filmu Les Saisons na francuskiej stronie internetowej Panavision. Źródło: panavision.fr, 20.09.2016 r.

CYTAT. Omówienie filmu Les Saisons (Królestwo) w polskiej witrynie podróżniczej. Źródło: podroze.onet.pl, 12.06.2016 r. 

CYTAT. Felieton Jędrzeja Wojnara Nie było nas, był las…, o Puszczy Białowieskiej i filmie Les Saisons (Królestwo). Źródło: Gazeta Wyborcza. Białystok, 20.11.2015 r.

Na ogół głos mediów na temat filmu Les Saisons (Królestwo) okazał się życzliwy, by nie powiedzieć nad wyraz życzliwy, chociaż w niektórych relacjach dało się wyczuć uwagi krytyczne, co do sposobu pokazania natury, albo np. sposobu prowadzenia komentarza. Pojawiła się też jedna opinia bardzo negatywna, i to w sprawie tak oczywistej (przynajmniej dla autorów polskich zdjęć do tej produkcji), że nie sposób odmówić krytykowi racji. Chodzi o dość niefrasobliwe, a przez to zupełnie chybione podkładanie nieprawdziwych głosów żubrów, których zwierzęta te zupełnie nie wydają. Obniża to zasadniczo wiarygodność tej opiniotwórczej mega produkcji i nie  ma nic wspólnego z licentia poetica, ale najzwyczajniej, jest wprowadzeniem widzów w błąd. Niestety, prawdopodobnie milionów widzów…

CYTAT. Felieton krytyczny Wojciecha Sobocińskiego Polskie żubry robią “muuu”, o filmie Les Saisons (Królestwo). Źródło: Las Polski, nr 20.2016 r.