ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

08.03.2018 r.

Odszedł bohater Sagi...

Dzisiaj, z wielkim smutkiem pożegnaliśmy w Białowieży naszego Przyjaciela, Eugeniusza Parchotika. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 66 lat.

Gienio był barwnym i dobrym człowiekiem. Te Jego cechy wyczuwała i wyłapywała kamera, gdy – jako aktor najzupełniej naturalny i w pełni tutejszy, białowieski – z dużym wyczuciem zagrał rolę bimrownika w naszym serialu Saga prastarej puszczy. Nieraz z żartem mówiliśmy, że w filmie łączył tę swoją aparycję zbója z duszą gołębia. Wyczuwali to również widzowie. Nie wszyscy wiedzą że Gienio – sagowy bimbrownik – miał swoich fanów. Szczególnie uwielbiały go dzieci. Bywało, że dzieciaki ze szkolnych wycieczek przyjeżdżających do Białowieży, rozpoznawały Go na ulicy i dawały upust swojej radości. Cieszył się z tego ogromnie.

Tę Jego dobroć absolutnie wyczuwały zwierzęta, może nawet bardziej niż ludzie… Kiedy przed kamerą wyłowił z wody przemoczoną i zziębniętą nornicę, samoistnie i z nieudawaną czułością obchuchał ją, osuszył i ogrzał. On się naprawdę cieszył, że ją uratował. Bo Gienio lubił zwierzęta i szanował ich życie.

W tej smutnej chwili, pocieszające jest może to, że pamięć o naszym Przyjacielu przetrwa nie tylko w sercach ludzi, ale też w kadrach serialu Saga prastarej puszczy, zwłaszcza w odcinku Opowieść o nornicy oraz w fotografiach w albumie Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa.