ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

Współpraca z twórcami Mikrokosmosu, Makrokosmosu i Oceanów – produkcja filmu Les Saisons (Królestwo)

Latem 2012 r. w siedzibie ŻUBROWEJ 10 JAN WALENCIK pojawili się przedstawiciele francuskiej firmy Galatée Films z tłumaczką, Dorotą Uryniuk.  Właśnie w Galatée Films, pod kierunkiem producenta Jacquesa Perrina powstały jedne z najgłośniejszych kinowych produkcji przyrodniczych: Microcosmos. Le peuple de l’herbe (Mikrokosmos), Le peuple migrateur (Makrokosmos. Podniebny taniec) i Océans (Oceany).

Francuscy filmowcy przedstawili projekt swojej nowej produkcji, kontynuującej te wcześniejsze obrazy, zatytułowanej roboczo Les Saisons (Pory roku) i zaproponowali Janowi Walencikowi i jego zespołowi udział w tym przedsięwzięciu. Bezpośrednim powodem ich propozycji było doświadczenie polskich filmowców i ich kreatywny sposób pokazania puszczańskiej przyrody w dwóch serialach Tętno pierwotnej puszczy i Saga prastarej puszczy. Francuzi nie ukrywali, że konstruując swój scenariusz, wzorowali się na niektórych  rozwiązaniach z tych dwóch produkcji. I Jan Walencik i cały zespół ŻUBROWEJ 10 przyjęli tę propozycję natychmiast.

W styczniu 2013 r. do Białowieży przyjechali producenci i reżyserzy planowanej produkcji: Jacques Perrin i Jacques Cluzaud z asystentem Vincentem Steigerem, aby na własne oczy przekonać się, czy wybór Puszczy Białowieskiej, jako świadka tysiącleci historii europejskiej przyrody, był słuszny. Po kilku wspólnych wizytach do puszczy, a zwłaszcza do Białowieskiego Parku Narodowego, nie tylko że nie mieli wątpliwości, ale postanowili obsadzić tu jak najwięcej scen.

Wczesną wiosną 2013 r. podpisano umowę produkcyjną między Galatée Films a ŻUBROWĄ 10. W ten sposób Jan Walencik został jednym z 11 DOP w tej produkcji (Director of Photography), odpowiedzialnym za kształtowanie obrazu w polskiej części zdjęć do Les Saisons, a ekipa ŻUBROWEJ 10 wzięła na swoje barki całą logistykę zdjęć do Les Saisons w Polsce.

Od początku maja do końca września trwały polskie zdjęcia do Les Saisons, w przeważającej większości wykonywane w Puszczy Białowieskiej, a tylko w znikomym procencie na terenie Bagien Biebrzańskich (Biebrzańskiego Parku Narodowego). W składzie ekipy ŻUBROWEJ 10 byli: Jan Walencik, Bożena Walencik, Krzysztof Komar, Maciej Walencik, Andrzej Muśko i Piotr Dombrowski oraz Jan Sadowski (asystent odpowiedzialny za pracę kamery) i Clémence Thurninger (data manager).

GALERIA: WERKFOTOSY Z REALIZACJI FILMU (kliknij w dowolne zdjęcie, aby je powiększyć i wejść do galerii).

Trzy lata po zakończeniu zdjęć, w 2016 r., czyli w roku polskiej premiery Les Saisons, ostatecznie zatytułowanego przez dystrybutora filmu, M2 Films, Królestwo, w krajowych mediach ukazały się wywiady z Janem Walencikiem, który podzielił się z czytelnikami swoimi wrażeniami z okresu produkcji.

CYTAT. Wywiad Agnieszki Domanowskiej z Janem Walencikiem pt. Intymność w „Królestwie”. Źródło: Gazeta Wyborcza. Białystok, 02.09.2016 r.