ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

Wypowiedzi na innych forach 1 – CYTATY

Międzynarodowa Federacja Pogańska

Saga prastarej puszczy. Opowieść o borze. Nieosiągalna arkadia

CYTAT. Fragment strony z wypowiedziami internautów nt. serii telewizyjnej Saga prastarej puszczy. Źródło: paganfederation.org, dostęp 10.09.2011 r.

K. Ulka  sobota, 10 września 2011, 12:58
Mówiąc szczerze jestem pod wrażeniem – nie myślałam, ze Polacy potrafią kręcić tak dobre filmy przyrodnicze:)
Ta saga składa się z 10 części i każda z nich opisuje losy innego zwierzęcia. Ujęcia są naprawdę przepiękne a film jest kręcony i opowiadany tak jakby z oczu i przeżyć osobistych danego zwierzęcia. Wiele scen (te z udziałem ludzi) jest wyreżyserowana oczywiście, ale chodzi tutaj o pokazanie wpływu człowieka na dziką naturę, jakby z jej strony. Seria leci na Planete, ale na pewno da się ściągnąć z torrentów czy wypożyczyć jako DVD, a ja gorąco zachęcam bo film naprawdę bardzo poruszający:)
Bardzo mocno uwrażliwia i ukazuje zwierzęta jako istoty czujące, kochające i cierpiące – tak jak ludzie. Imho obowiązkowa lektura dla dzieci – wszystko opowiedziane jakby bajka:)

Tin  niedziela, 11 września 2011, 22:10
Wygląda bardzo fajnie! W takich chwilach [i tylko takich…) żałuję, ze nie mam telewizji w domu. Ale ściągnąć/kupić – bardzo chętnie. Jak ktoś będzie coś wiedział, dajcie cynk.

Poświst  poniedziałek, 12 września 2011, 02:46
Wilki były świetne. Jestem pod wrażeniem

(…)

Epikurejczyk  sobota, 15 lutego 2014, 01:09
To chyba najlepszy cykl filmów przyrodniczy jaki widziałem (w każdym razie w tym wcieleniu). Cieszę się bardzo, ze oprócz przekazywania wiedzy (jak to działa?) uczy wrażliwości i szacunku dla przyrody. Strasznie kojarzy mi sie z filozofią Ekologii Głębokiej. Puszczałbym to swoim dzieciom. Ale nie mam dzieci. Bimbrownik jest swój chłop! 😉

CYTATY. Teksty z paganfederation.org, dostęp 10.09.2011 r.

forum archiwum GRY Online.pl

CYTAT. Fragment strony z wypowiedziami internautów nt. serii telewizyjnej Saga prastarej puszczy. Źródło: forumarchiwum.gry-online.pl, dostęp 21.10.2010 r.

Saga Prastarej Puszczy w TVP1
21.10.2010  13:10 Sindbad dwanaście
Witajcie.
Chciałem Wam dzisiaj polecić wspaniały film, czy też serial przyrodniczy „Saga prastarej puszczy” produkcji polskiej. Film zdobył takie nagrody jak Srebrna Magnolia na Festiwalu W Szanghaju, ale uwierzcie mi, że nie to jest tutaj najważniejsze. Pomysłu i realizacji podjęło sie małżeństwo: Bożena i Jan Walencikowie i zrobili coś naprawdę wyjątkowego. Są to bowiem filmy na pół przyrodnicze, na pół fabularne – i to z nie byle jaką fabułą;) Do tego ciekawie nakręcone, świetnie udźwiękowione, z wybornie dobranym podkładem muzycznym i pokazujące – nadszarpywane nieco – piękno polskich lasów. Jeszcze słowo o muzyce: rekomendacją może być to, że skomponował ją Michał Lorenc, a na liście wykonawców znajdziemy takie nazwiska jak Marcin Pospieszalski. Bohaterem każdego z dziesięciu odcinków jest inne zwierzę, ja oglądałem już o wilku i żubrze, a od teraz nie przegapię żadnego odcinka.

21.10.2010  13:12  Erard
a nie o zajączku, lisie i żubrze?

CYTATY. Teksty z forumarchiwum.gry-online.pl, dostęp 21.10.2010 r.

LASYPOLSKIE.PL Forum dyskusyjne

Saga prastarej puszczy – fabularyzowany film przyrodniczy

CYTAT. Fragment strony z wypowiedziami internautów nt. serii telewizyjnej Saga prastarej puszczy. Źródło: lasypolskie.pl, dostęp 26.09.2010 r.

Luscinia  2010-09-26, 15:29
Polska TV 1 zaczyna emisję nowego serialu. Tyma razem chyba coś zupełnie nowego – „Saga prastarej puszczy” – fabularyzowany serial o przyrodzie. Twórcami są Jan Walencik, Bożena Walencik – znani między innymi z „Tętna pierwotnej puszczy”. Dzisiejszy odcinek jest osieroconym wilczku. Bardzo jestem ciekawa tej produkcji.

dendryt  2010-09-26, 17:16
Ja też. Państwo Walencikowie wspaniale pokazują przyrodę. To jest naprawdę najwyższy poziom i zawsze oglądając ich dzieło, jestem pełen podziwu Ich polem działania jest Puszcza Białowieska, bo to temat na światowym forum. Uważam, że filmy o podobnej treści, a nawet ciekawsze, mogliby robić na terenach leśnych, przyrodniczych, w całym kraju.

Jurek 2010-09-26, 21:45
Widziałem przypadkiem pół odcinka, super produkcja, zajmująca J

(…)

Piotrek 2010-09-27, 10:32
Jest to największa wpadka polskiej TV, która sprzedała ów film większości telewizji europejskich samemu nie emitując w ogóle.

Marta Baranowska 2012-11-25, 22:49
Przypadkiem w zeszłym tygodniu trafiłam na odcinek o sóweczce J
Teraz zawzięcie oglądam kolejne i poprzednie odcinki na TVP HISTORIA J
Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie oglądali J

Anton 2012-11-26, 16:49
Byłem pod wielkim wrażeniem. Pozdrawiam.

(…)

CYTATY. Teksty z lasypolskie.pl, dostęp 26.09.2010 r.

moja-ostroleka.pl

Lutowe bestsellery filmowe

CYTAT. Fragment strony z listą najchętniej oglądanych filmów, wśród których znalazł się serii telewizyjnej Saga prastarej puszczy. Źródło: archiwum.moja-ostroleka.pl, dostęp 21.09.2016 r.

Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce opublikowała listę 10 filmów, które w lutym były najczęściej wypożyczane. 

(…)

9. Saga prastarej puszczy. Odc. 1-10 – scen. i reż. Bożena Walencik, Jan Walencik, Warszawa: Telewizja Polska SA., cop. 2012.

Przedmiotem 10 odcinków (po 52 min) jest przyroda unikatowej Puszczy Białowieskiej, ostatniej pozostałości nizinnych lasów jakie niegdyś pokrywały niemal cały Stary Kontynent. Na granicy między Polską i Białorusią Europejczyk dotknie swych korzeni, zobaczy pierwotny las przodków, stworzony wyłącznie przez Naturę. Kluczowym pomysłem jest głęboko refleksyjne spojrzenie na to pragniazdo poprzez losy osobnika, próba zrozumienia sensu istnienia 10 niepowtarzalnych bohaterów: Wilka, Mrówki, Kruka, Żubra, Żuka, Dzika, Nornicy, Bobra, Sóweczki i Rysia.

(…)

CYTAT. Teksty z larchiwum.moja-ostroleka.pl, dostęp 21.09.2016 r.

BLOGIMAM.PL

W puszczy

CYTAT. Fragment bloga z wypowiedzią nt. wystawy Arbores vitae i filmu Saga prastarej puszczy. Część V. Opowieść o żuku. Źródło: blogimam.pl, dostęp 07.09.2016 r.

W minioną środę Matylda uczestniczyła w wernisażu wystawy “Arbores Vitae – Ostatnia taka puszcza” zorganizowanej w ramach kampanii na rzecz różnorodności “Różnorodność – potęga życia” W Śląskim Ogrodzie Botanicznym. Na wernisażu prócz cudownych fotografii wyświetlany był jeden z filmów Jana i Bożeny Walencik. Matylda wróciła z wypiekami na twarzy i od razu zażądała obejrzenia wszystkich filmów z tego cyklu. Ja troszkę kręciłam nosem. Nie lubię dokumentów przyrodniczych, zawsze gdy jakiś widziałam lub zaczynałam oglądać główni bohaterowie zostali pożerani. Nie, nie dla mnie takie kino. Matylda nie zamierzała zrezygnować ze swojego postanowienia wiec siadłam i obejrzałam. Zarówno ja jak i tata M siedzieliśmy z rozdziawioną buzia. Film o żuku bo taki wybraliśmy był genialny. Przepiękne zdjęcia, świetna muzyka, malownicza puszcza Białowieska, akcja filmu wartka i bardziej interesująca niż większość filmów akcji. Polecam gorąco obejrzyjcie z dziećmi przygody żuka, sowy, żubra i innych mieszkańców puszczy.

CYTAT. Teksty z blogimam.pl, dostęp 07.09.2016 r.