ODKRYWAMY ŚWIAT NATURY PO SWOJEMU

FILMY FOTOGRAFIE SŁOWA DŹWIĘKI

STRONA  ARCHIWALNA  (sprzed 2022 r.)

BOŻENA I JAN WALENCIK – CURRICULUM VITAE

(stan z 31.12.2021 r.)


Bożena Walencik, zodiakalna Ryba, ur. 29.02.1956 r. w Mordach koło Siedlec. Dla przyjaciół Beńka.

Absolwentka Zespołu Szkół Fototechnicznych – Policealnego Studium Zawodowego w Warszawie, ze specjalnością instruktor fotografii i filmu.

W latach 1983–1995 pracowała w: Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach, Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Siedlcach, Centralnej Wytwórni Programów i Filmów Telewizyjnych Poltel w Warszawie, P. J. O. Polskie Radio i Telewizja w Warszawie, Telewizji Polskiej S.A. w Warszawie.

Od 1986 r. rozpoczęła współpracę z Telewizją Polską, realizując razem z mężem film Circus pygargus – błotniak popielaty.

 

Jan Walencik, zodiakalny Wodnik, ur. 26.01.1955 r. w Kazimierzu Dolnym. W 1975 r. ukończył naukę w Policealnym Studium Spółdzielczym CRS w Mińsku Mazowieckim, ze specjalnością technik reklamy. W 1981 r. ukończył zaoczne studia wyższe na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z tytułem magister pedagogiki.

W latach 1975–1995 pracował w: Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach, Urzędzie Miasta i Gminy w Kazimierzu Dolnym, Gminnym Ośrodku Kultury w Karczmiskach, Gminnym Centrum Kultury w Garbowie, Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach, Centralnej Wytwórni Programów i Filmów Telewizyjnych Poltel w Warszawie, P. J. O. Polskie Radio i Telewizja w Warszawie, Telewizji Polskiej S.A. w Warszawie.

Od najmłodszych lat zajmowała go przyroda. Od 7 klasy szkoły podstawowej żywo zajmował się chemią nieorganiczną i własnymi doświadczeniami laboratoryjnymi w tej dziedzinie. W 2 klasie licealnej w rodzinnym Kazimierzu Dolnym zafascynował się twórczością popularyzatorską Włodzimierza Puchalskiego. W okresie liceum i przez następne lata pochłaniało go fotografowanie przyrody. Na koniec studiów pedagogicznych obronił pracę magisterską o Januszu Czeczu, realizatorze filmów przyrodniczych, pierwszym asystencie Włodzimierza Puchalskiego. Kiedy pojawiły się warunki, w trakcie pracy w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach, już jako nauczyciel akademicki rozwijał intensywnie swój warsztat fotograficzny i zaczątki warsztatu filmowego. W tym też okresie, rozpoczął pracę naukową nad doktoratem – po otwarciu przewodu doktorskiego (31.04.1985 r.) na Wydziale Filologii Uniwersytetu Łódzkiego, pt. Filmowa twórczość Włodzimierza Puchalskiego. Monografia. Z ważnych powodów (zgon kolejnych promotorów i recenzenta, zaangażowanie w nowe projekty filmowe), obrona rozprawy doktorskiej i dalsza kariera naukowa nie doszły do skutku. W trakcie badań do rozprawy, w 1985 r. podjął współpracę z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, asystując przy realizacji zdjęć do dwóch filmów przyrodniczych. W tym samym roku rozpoczął współpracę z Telewizją Polską, prowadząc felietonowy cykl Fotograficzny zwierzyniec w audycji dla dzieci i młodzieży – Zwierzyniec. W 1986 r. zrealizował w Centralnej Wytwórni Programów i Filmów Telewizyjnych Poltel pierwszy film dla Telewizji Polskiej pt. Symbioza? Po 24 latach współpracy z Telewizją Polską – tuż po zakończeniu prawie dziesięcioletniej produkcji serii Saga prastarej puszczy – 01.07.2009 r. założył własną firmę produkcyjną ŻUBROWA 10 JAN WALENCIK, w której stara się realizować niemal wyłącznie autorskie projekty twórcze.

 

Bożena i Jan Walencik od 1985 r. do 2021 r. zrealizowali 75 filmów przyrodniczych, w tym prawie 40 produkcji półgodzinnych i godzinnych. Są między innymi autorami dwóch pierwszych polskich seriali przyrodniczych: Tętno pierwotnej puszczy (1995) i Saga prastarej puszczy (2009) oraz wielkiego filmowego albumu fabularnego Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa (2016). Współdziałali także z uznanymi producentami z Wielkiej Brytanii i Francji – twórcami znanych i cenionych w świecie seriali przyrodniczych i przyrodniczych filmów kinowych.

W 1995r. nawiązali ścisłą współpracę z Peterem Jonesem, seniorem producentem, wydawcą stałego wieloletniego programu BBC Świat przyrody i producentem flagowej serii BBC z sir Davidem Attenborough – Na ścieżkach życia, a następnie współzałożycielem firmy produkcyjnej Green Umbrella Ltd. w Bristolu. Od 1996 do 2001 r. Bożena i Jan Walencik oraz Krzysztof Komar zrealizowali cztery filmy dla tego producenta: dwie części z ośmioczęściowej serii Żyjąca Europa – Część II. Ostatnie pierwotne lasyCzęść III. Wody śródlądowe oraz dwuczęściową serię Tajemnice przyrody (w oryginale Baltic’s secrets) – Niepokonany wilk i Powrót bobra.

W 2012 r, nawiązali współpracę z Jacques’em Perrinem, właścicielem paryskiej firmy Galatée Films i producentem głośnych kinowych filmów przyrodniczych: MikrokosmosMakrokosmos. Podniebny taniec i Oceany. W 2013 r. rozbudowany zespół ŻUBROWEJ 10 zabezpieczał dla Galatée Films, polską część produkcji nowego przyrodniczego filmu kinowego Królestwo (w oryginale Les Saisons), który reżyserowali: Jacques Perrin i Jacques Cluzaud. Jedenastu reżyserów zdjęć (Directors of Photography) – dziesięciu Francuzów i jeden Polak, Jan Walencik – odpowiadało w tej produkcji za kształtowanie obrazu.

Jan Walencik jest samodzielnym autorem 8 książek i albumów, a także wystaw fotografii przyrodniczej, z których największy sukces odniosła ekspozycja 100 fotografii wielkoformatowych Jan Walencik Film i Fotografia. Arbores vitae – drzewa życia. Ostatnia taka puszcza, zorganizowana przez Fundację Europejskie Centrum Ziemi w sześciu niecodziennych odsłonach, między innymi: w białostockiej galerii handlowej, u stóp krakowskiego Wawelu, pod oknem papieskim u krakowskich Franciszkanów i w korytarzach Stadionu Narodowego podczas Szczytu Klimatycznego.

Za swoją twórczość zostali uhonorowani wieloma nagrodami w Polsce i w kilku innych krajach. Najważniejsze dla nich trofea to: dwie Złote Magnolie, przyznane na VII Festiwalu Telewizyjnym w Szanghaju (1998) za film Ostatnia puszczapodwójne Grand Prix w Łodzi – na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Przyrodniczych o nagrodę im. Włodzimierza Puchalskiego (1998) i na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego (2011) – za film Tętno pierwotnej puszczy. Część II. Niekończący się wyścig oraz za film Saga prastarej puszczy. Część V. Opowieść o żuku. Potęga karłanagroda Złotego Orła we włoskim Sondrio (1991) za film Kraina wody, piasku i wiatru oraz nagroda im. Profesora Hugona Steinhausa (1997) za wybitne osiągnięcia w popularyzacji nauki w telewizji, w szczególności za cykl filmów pt. Tętno pierwotnej puszczy.

Obydwoje są członkami Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych.

Bożena i Jan są małżeństwem od 1975 r. Ich rodzinna duma to syn Maciej, synowa Izabela oraz dwaj wnukowie: Jasio i Kostek. Mieszkają w Białowieży. Są Przyjaciółmi Puszczy Białowieskiej – z serca i z honorowego tytułu.

© ŻUBROWA 10 JAN WALENCIK  2021