Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa

Autorzy: Bożena i Jan Walencik

Pomysł i redakcja albumu, tekst: Bożena i Jan Walencik
Fotografie: Jan Walencik
Współpraca fotograficzna: Bożena Walencik, Krzysztof Komar, Andrzej Muśko

Ilustracje: Jan Walencik
Edycja fotografii: Jan Walencik
Korekta: Marta Kołodziej-Sobocińska, Wojciech Sobociński, Krzysztof Komar

Objętość: 664 strony (w tym 12 kartonowych, śródtytułowych wkładek-rozkładówek, z czego 11 z pojedynczym, lewym rozkładanym skrzydłem)
Format: 29 x 32 cm, grubość albumu: 5,5 cm
Waga albumu: około 6 kg
Fotografie: 1942
Dodatkowe ilustracje: 11 szkiców
Oprawa: twarda całopapierowa, tłoczona, część wydania w tekturowym, całopapierowym etui z nadrukiem, część z obwolutą z nadrukiem

Projekt graficzny, skład i łamanie tekstu: Jan Walencik
Koordynacja technologiczna: Marcin Samojłowicz
Organizacja produkcji: Krzysztof Komar
Druk i oprawa: Białostockie Zakłady Graficzne S.A.

Wydawca: ŻUBROWA 10 JAN WALENCIK
Współwydawca: URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO

Patronat: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Patronat medialny: Telewizja Polska S. A., National Geographic Polska
Współpraca: Białowieski Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Hajnówce
Współpraca naukowa: Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży
Wsparcie wydania: Pronar Sp. z o.o., Plum Sp. z o.o., EC Test Systems Sp. z o.o.

Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-930136-2-3 

Okładka albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, autorzy: Bożena i Jan Walencik.

Front okładki albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa. ŻUBROWA 10 JAN WALENCIK, 2016 r. 

Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa to książka, jakiej dotąd nie było: FABULARNY ALBUM FILMOWY. Powstał na kanwie 10-częściowego fabularnego serialu przyrodniczego Saga prastarej puszczy, zrealizowanego przez Bożenę i Jana Walencików dla TVP, w latach 2000–2009, a zrewitalizowanego do HD w 2015 i 2016 r. Zawarte w nim scenariusze i 1942 fotografie, to efekt prawie 10 lat jednoczesnego fotografowania i filmowania.

664-stronicowy album Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa składa się z: filmowego prologu, 10 części – fabularnych opowieści o 10 zwierzęcych bohaterach z Puszczy Białowieskiej oraz eseju fotograficznego o kulisach powstawania zdjęć.

Treścią albumu są fabularne historie o indywidualnych bohaterach zwierzęcych reprezentujących faunę północno-wschodniej Polski, szczególnie Podlasia. To opowieści o wilku, mrówce, kruku, żubrze, żuku, dziku, nornicy, bobrze, sóweczce i rysiu. Na tle innych pozycji albumowych o przyrodzie wyróżnia go oryginalna, wymyślona przez autorów i szczególnie wypracowana forma przekazu, zastosowana po raz pierwszy. Przewodnikiem prowadzącym przez każdą opowieść jest bowiem oryginalny scenariusz filmu, podczas gdy wyjątkowej urody fotografie ułożone są na podobieństwo klatek z taśmy filmowej. W ten sposób autorzy proponują Czytelnikowi osobliwą podróż filmową; chcą, by poczuł się On jak realizator serialu, jak jego scenarzysta, który krok po kroku chłonie każdą historię bohatera, obcując ze sfotografowanymi kadrami filmowymi i scenariuszem. Mają w tym oczywiście głęboki cel edukacyjny: pragną, by młody, starszy i zupełnie dorosły Czytelnik poprzez emocje estetyczne i wiedzę (fotografie i teksty) zachwycił się mądrze nad szczególnym dziedzictwem, jakim obdarzony jest wciąż ten skrawek Europy, a w konsekwencji, by dołączył do wielkiego grona rozumnych przyjaciół Natury. Na dodatek, autorzy proponują Czytelnikowi zupełnie inne przeżycia: odsłaniają kulisy realizacji serialu telewizyjnego, a więc i kulisy powstawania fotografii i tekstów do tego albumu. To wciągające opowieści o przyrodniczej kuchni filmowej – z pierwszej ręki, od pary autorów, z emocjami, jakie towarzyszyły produkcji.

Już sam duży format i grubość książki (5,5 cm), ogromna objętość (664 str.), twarde etui/obwoluta i jej ciężar (prawie 6 kg), czynią z niej obietnicę atrakcyjnej przygody. Przez swoją oryginalną formę graficzną i zadbaną formę edytorską, przez scenariuszową i fotograficzną treść, jest to wyjątkowa pozycja promująca jednocześnie polską sztukę filmową i Naturę, dotychczas niespotykana na rynku wydawniczym.

Zwiastun albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa. Real. Jan Walencik.  © ŻUBROWA 10  2017. UWAGA: informacje o nakładzie i sprzedaży – nieaktualne.

Fragment rewersu folderu promującego album Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa. © ŻUBROWA 10  2017. UWAGA: informacje o nakładzie i sprzedaży – nieaktualne.

E054444. Autorzy, Bożena i Jan Walencikowie z jednym z pierwszych, grudniowych egzemplarzy albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa oraz z wydawnictwem płytowym BD Telewizji Polskiej S.A. z serialem Saga prastarej puszczy. 20.12.2016 r. © Krzysztof Komar 2017.

Przedstawiamy dwadzieścia oryginalnych stron albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa – fragment Części I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado i fragment dopełnienia Jak powstawała Saga. Nasza fabuła. Jeśli oglądasz je na ekranie np. 21”, to oczywiście w oryginale są one większe (każda strona to 29 x 32 cm). UWAGA: na początku pokazane są dwie szersze strony – w innej skali niż pozostałe, ponieważ każda z tych dwóch poszerzona jest o rozkładane skrzydło, które w stanie złożonym jest zagięte do środka.

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 21 (recto) ze skrzydłem – szkic tytułowy. © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 22 (verso) ze skrzydłem – rozkładówka tytułowa. © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 23 (recto) – rozkładówka tytułowa. © ŻUBROWA 10  2017.

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 25 (recto). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 26 (verso). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 27 (recto). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 28 (verso). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 29 (recto). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 30 (verso). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 31 (recto). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 32 (verso). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 33 (recto). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 34 (verso). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 35 (recto). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa,  Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 36 (verso). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Część I. Opowieść o wilku. Nie ma jak stado. Str. 37 (recto). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Jak powstawała Saga. Nasza fabuła. Str. 588 (verso). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Jak powstawała Saga. Nasza fabuła. Str. 589 (recto). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Jak powstawała Saga. Nasza fabuła. Str. 630 (verso). © ŻUBROWA 10  2017. 

Fragment albumu Bożeny i Jana Walencików Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa, Jak powstawała Saga. Nasza fabuła. Str. 631 (recto). © ŻUBROWA 10  2017. 

Wprawdzie nakład albumu Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa został dawno wyczerpany, ale czasem możliwe jest nabycie go z drugiej ręki. Takie okazjonalne egzemplarze wciąż pojawiają się w sieci: w sklepach księgarskich, na aukcjach książek, jak i na innych forach. To jest prawdopodobnie jedyna możliwość jego zdobycia, jeśli chciałbyś mieć tę rzadką już książkę na własność. Możesz próbować śledzić aktualne oferty, wpisując do przeglądarki frazę Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa album

error: Content is protected !!